Ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijas maina cilvēku domāšanu un pilsētvidi

10/12/2018

Piektdien, 07.12.2018. Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisinājās Baltijas nozīmīgākā ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju (ĢIT) konference, kurā nozares profesionāļi diskutēja par ģeotelpiskās informācijas nākotni, tās ietekmi uz Latvijas un Pasaules iedzīvotāju ikdienu.

Google karšu (Google Maps) risinājumu izstrādātājs Eds Pārsonss, atklājot konferenci, uzsvēra, ka ģeotelpiskā informācija maina to, kā mēs domājam, pieņemam lēmumus un rīkojamies. Katras kartes centrā ir cilvēks un viņa paradumi. Attiecības ar kartēm viedtālruņos kļuvušas personiskas – tās zina par mums vairāk nekā mūsu tuvinieki.

Google karšu (Google Maps) pārstāvis Eds Pārsonss. Foto: Ginta Zīverte

Ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijas arīdzan radikāli maina pilsētas - Pasaules tehnoloģiju attīstība piedāvā atbrīvot tās no automašīnu sloga. Kā norāda Pārsonss, jau šobrīd 95% no Pasaulē iegādātajām mašīnām netiek izmantotas. Loģisks solis būtu lietot tās kā pakalpojumu – izsaukt Uber vai Taxify, lai nokļūtu no punkta A līdz punktam B, un pēc tam par šo ierīci vairs nebūtu jāuztraucas.

Mūsu kolēģis Artūrs Traubergs stāstīja par neironu tīklu izmantošana ģeotelpisko datu klasificēšanā. Mūsdienās aktīvi tiek attīstītas neironu tīklu tehnoloģijas, un arvien pieejamāki kļūst regulāri atjaunoti satelītu dati. Izmantojot šīs jaunās iespējas, var veidot risinājumus, kas nodrošina pilnīgu vai daļēju reālās situācijas pārbaužu un monitoringa automatizāciju.

Artūrs Traubergs. Foto: Ginta Zīverte

Autentica vecākā speciāliste Monta Poļakova uzstājās ar prezentāciju par reālā laika GPS datu pārveidošanu un pielietošanu darba plūsmas vadības sistēmās. Darba plūsmas vadības sistēmas tiek plaši izmantotas daudzās nozarēs. Tās palīdz organizācijām pārvaldīt, optimizēt un automatizēt standarta procesus. Reālā laika GPS datus var ērti izmantot, lai atjauninātu uzdevumu darba plūsmas statusu atkarībā no notikumiem, kas notiek konkrētā ģeogrāfiskā vietā.

Monta Poļakova. Foto: Ginta Zīverte

Kolēģis Haralds Saltons vadīja darbnīcu par iedzīvotāju pārvietošanās modelēšana pilsētu vidē. Darbnīcā tika apskatīti modelēšanai izmantojamo datu veidošanas principi un piemēri, modelēšanas skripta izveides nosacījumi un to izveide, iegūto datu reprezentācija un tālāka izmantošana, izmantojot PHP, PostgreSQL; ESRI tehnoloģijas.

Haralds Saltons. Foto: Ginta Zīverte

Latvijas ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju konference norisinājās jau otro gadu. To apmeklēja vairāk nekā 450 dalībnieki, tostarp nozares eksperti, profesionāļi un politikas veidotāji no Latvijas un ārvalstīm. Konferences organizatori uzsver, ka tā pamazām kļūst par nozares vērienīgāko pasākumu Baltijas reģionā.

Konferences apmeklētāji. Foto: Ginta Zīverte

Konferenci organizē Latvijas ĢIT un attālās izpētes profesionāļi - Latvijas ĢIS biedrība, Vides risinājumu institūts, SIA “Autentica”, SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Mikrokods”, HERE Technologies, SIA “Mērniecības datu centrs”. Konferenci atbalsta Latvijas Universitāte, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija, LMT Straume, un EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information (Eiropas ģeogrāfiskās informācijas jumta organizācija)).

Organizatoru komanda kopā ar Google karšu (Google Maps) pārstāvi Edu Pārsonsu. Foto: Ginta Zīverte

Papildu informācijas par konferenci pieejama vietnē Latvijas ĢIS biedrības vietnē.